info@diaco-system.ir
ده خط 38454377-051 - 09153251974 - 09155798245
شنبه تا پنجشنبه : 8:00 صبح - 18:00 بعدازظهر

اخبار و مقالات

آیا تنها یک مدل نازل برای سیستم اطفای حریق CO2 موجود است؟

 

همانطور که می‌دانید در سیستم‌های اطفای گازی ماده‌ اطفایی از طریق نازل‌هایی که طبق محاسبات مهندسی در فضا نصب می‌شود تخلیه شده و حریق را اطفا می‌کند. با توجه به الزامات فضا و همچنین نوع اطفای توتال و یا لوکال باید از نازل مشخصی استفاده شود که در این مطلب در نظر داریم اطلاعات بیشتری در مورد انواع نازل‌های سیستم اطفای حریق co2 ارائه کنیم.

نازل‌های تخلیه (DISCHARGE NOZZLES):

نازل‌های تخلیه برای رساندن ماده اطفایی به محل خطر مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانطور که از نام این نازل‌ها پیداست انتخاب آن‌ها به خطر و مکان تحت حفاظت بستگی دارد.

 

بفل نازل‌ها (BAFFLE NOZZLE):

این نازل برای اطفای توتال استفاده می‌شود. هر نازل الگوی تخلیه 180 درجه‌ای تشکیل می‌دهد که محیط محدوده خطر را پوشش می‌دهد.

بفل نازل‌ها عموما برنجی هستند و در اندازه‌های 1/2 اینچ NPT با اوریفیس کدی بین 1 تا 13/5 موجودند. تمامی نازل‌های با کد 3 یا کوچکتر نیازمند صافی‌ (Strainers) هستند.

 

 

 

نازل‌های شعاعی (RADIAL NOZZLE):

نازل‌های شعاعی در اطفای توتال مورد استفاده قرار می‌گیرند. نازل‌های 180 می‌توانند در محیط محدوده خطر و نازل‌های 360 درجه در مرکز محدوده خطر قرار می‌گیرند.

این نازل‌ها از جنس برنجی تراش خورده ساخته شده‌اند و در سایزهای 1/2، 3/4 و 1 اینچ NPT موجودند. کد اورفیس تخلیه نازل‌ها براساس اندازه نازل و جریانی که لازم دارد بین 3/5 تا 25 است. نازل‌هایی با کد اورفیس 7 یا کوچکتر نیازمند صافی هستند.

 

   

 

ونت نازل‌ها (VENT NOZZLE):

ونت نازل‌ها در اطفای توتال و برای حفاظت از داکت ورک‌ها، محفظه‌های الکتریکی، کالکتینگ بین یا کاربری‌های مشابه که نیازمند نصب مستقیم نازل و الگوی تخلیه باریک هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند. ونت ناز‌ل‌ها برنجی یا فولاد ضد زنگ هستند و در ابعاد 1/2 اینچ NPT با کد اورفیسی بیت 1 تا 13/5 موجودند. نازل‌هایی با اورفیس تخلیه 3 یا کوچکتر از آن نیازمند صافی نازل هستند.

 

 

 

کیت نصب نازل ونت (VENT NOZZLE FLANGE MOUNTING KIT):

ناظرین می‌توانند به دلخواه از کیت نصب نازل ونت برای نصب مستقیم ونت نازل در یک فضا، هود، داکت یا محیط‌هایی از این قبیل استفاده کنند. برای جلوگیری از مسدود شدن مسیر اورفیس تخلیه در محیط‌های آلوده از یک دیسک تفلون استفاده شده است. بعد از هر باز تخلیه باید این دیسک عوض شود.

 

 

 

نازل‌های S شکل (S TYPE NOZZLE):

این نازل‌ها می‌توانند برای اطفای توتال و لوکال مورد استفاده قرار بگیرند. نازل‌های S شکل از جنس فولادی با روکش زینک و سوراخ‌های برنجی یا فولادی ساخته شده‌اند. نازل‌های S شکل در ابعاد 1/2 اینچ NPT در کدهای اورفیس بین 1 تا 11 موجودند. نازل‌هایی با اورفیس‌های کد 3 و کوچکتر به صافی نیاز دارند.

 

 

 

کیت نصب نازل‌های S شکل (S TYPE NOZZLE FLANGE MOUNTING KIT):

این کیت برای نصب مستقیم نازل‌های S شکل بر روی سطوح مختلف همچون هودها، داکت ورک‌ها و مواردی از این قبیل مناسب‌اند. برای جلوگیری از مسدود شدن اورفیس تخلیه در محیط‌های آلوده می‌توان از دیسک تفلونی مخصوص برای مهر و موم کردن استفاده کرد. این دیسک‌ها باید بعد از هر بار تخلیه تعویض شوند.

 

 

 

مطالب مرتبط:

از سیستم اطفای حریق CO2 چه می‌دانید؟

معرفی سیستم اطفای حریق گازی co2 به زبان ساده

اصول طراحی سیستم اطفای حریق گازی co2 به صورت قدم به قدم

با ادوات و تجهیزات سیلندرهای CO2 به صورت جزء به جزء‌ آشنا شوید


در ارتباط باشید